ارمنستان

 
 • Armenia  
 • درباره ارمنستان :


  ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان شناخته شده است. کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است.

  گردشگری: مجموعه‌ی بی‌نظیری از صومعه‌‌های قرون وسطایی در سراسر این کشور پراکنده شده‌اند. این صومعه‌های زیبا که در چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی واقع شده‌اند از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ارمنستان هستند. فعالیت‌های تفریحی در فضای باز در ارمنستان بسیار پرطرفدار است. مسیرهای دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در چشم‌اندازهای نفس‌گیر طبیعی، توجه هر گردشگری را جلب می‌کند.

  مرکز خرید: مراکز خرید لوکس و فروشگاه‌های برندهای مطرح دنیا زیاد دیده می‌شوند. علاوه بر این مراکز خرید، بازارهای قدیمی و سنتی یا بازارهای روز هم مکان‌های مناسبی برای خریدی ارزان هستند. اشیای عتیقه و قدیمی و سوغاتی‌های منحصربه‌فرد ایروان را فقط در این بازارها می‌توانید پیدا کنید.اگر دنبال سوغات و صنایع دستی هستید، بهترین مکان برای خرید، بازار ورنیساژ ایروان است.

  غذای ارمنستان: در پخت و پز غذا در ارمنستان کمتر از ادویه جات مختلف استفاده می شود و معمولا نمک و فلفل ادویه اصلی غذاست. علاوه بر انواع کباب های مختلف، غذاهای دیگر همچون شاورما، فلافل، فوتوچینی، اسپاگتی، بیف استراگانوف، لحماژو و هاریسا نیز دیده می شود. نان های متنوعی نیز در ارمنستان وجود دارد که از جمله نان لواش، مادناکاش، هرازدان و باگت. اکثر غذاهای سنتی کشور ارمنستان بسیار شبیه به غذاهای سنتی ایرانی و ترکی بوده و به خوبی می توان تاثیر فرهنگ ایرانی را در پخت غذای ارامنه دید.

  از معروف ترین غذاهای سنتی ارمنستان می توان به خاش که تقریبا همان کله پاچه ایرانی است، خاشلاما که از گوشت گوسفند تهیه می شود و زاوارپلاف که شبیه پلوی خودمان است (با این تفاوت که به جای برنج از بلغور تهیه می شود) اشاره کرد.در ارمنستان باستان گوشت اصلی که ارمنیان استفاده می کردند از نوع گوشت گوسفند و گاو بوده و انواع غذاهای گوشتی نیز در داخل تنور پخته می شد.

  شرایط آب و هوایی: بهترین فصل برای سفر به ارمنستان فصل بهار است. فصلی که مملو از گل و شکوفه شده است. صدای پرندگان در سرتاسر شنیده می‌شود و میوه‌های رنگارنگ و رسیده هر لحظه شما را صدا می‌زنند.دمای هوا در ارمنستان به شدت تابع فصول سال است. در ماه ژانویه دمای متوسط هوا ۵- تا ۷- و حداقل آن ۳۰- درجه سانتی گراد است. در مناطق کوهستانی میانه از جمله دریاچه سوان میانگین دمای هوا در تابستان ۱۸+ تا ۲۰+ و در زمستان ۸- تا ۱۲- درجه است.بهترین فصل برای سفر به ارمنستان ماه‌های بین مه تا اکتبر است. در این مدت هوا ملایم است و بارندگی معمول نیست.