بلاروس

 
 • Belarus  
 • درباره بلاروس :


  جمهوری بلاروس در شرق قاره اروپا قرار دارد. این کشور از شمال با لیتونی و لیتوانی، از جنوب با اوکراین، از شرق با روسیه فدراتیو و از غرب با لهستان هم مرز می باشد. بلاروس دارای موقعیت استراتژیک برای ارتباط غرب با شرق و شمال با جنوب است.

  فاصله شهر مینسک تا ورشو (پایتخت لهستان) 500 کیلومتر، تا مسکو (پایتخت روسیه) 700 کیلومتر، تا برلین (پایتخت آلمان) 1060 کیلومتر و تا وین (پایتخت اتریش) 1300 کیلومتر می باشد.
  جمهوری بلاروس به لحاظ مساحت جایگاه سیزدهم در اروپا را دارد.


  وضیعت آب و هوایی:

  آب و هوای بلاروس از زمستان‌های بسیار سرد (دمای متوسط در ژانویه در دامنه‌ای بین ۸- درجه سلسیوس تا ۲- درجه سلسیوس) تا تابستان‌های خنک و بارانی (میانگین دمای ۱۵ درجه سلسیوس تا ۲۰درجه سلسیوس) در نوسان است.

  اقتصاد:

  واحدپول ملی بلاروس، روبل می باشد و از لحاظ اقتصادی این کشور نسبتاً با ثبات است اما وابستگی زیادی برای تامین مواد خام به متحد خود یعنی کشور روسیه دارد. نظام اقتصادی تا حدود ٪۸۰ تحت کنترل دولت است و صنعت و کشاورزی به صورت عمده در دست دولت قرار دارد.

  مهمترین رشته های صنعتی شامل منسوجات و فرآوری چوب می‌باشند. پس از سال ۱۹۶۵ میلادی، ایجاد صنعت سنگین و مهندسی مکانیک مانند تراکتور، یخچال سازی، به طور عمده سبب رشد و توسعه صنعتی گردید.

  فرهنگ:

  لباس سنتی بلاروس که تاریخچه آن به روسیه بر می‌گردد و در طول زمان تحت تاثیر فرهنگ کشورهای همسایه از جمله لیتوانیایی‌ها، تویان‌ها، لهستانی‌ها، روس‌ها و دیگر کشورهای اروپایی قرار گرفته است. سبک آشپزی بلاروسیها بسیار نزدیک به لیتوانیایی ها می باشد. جنبه‌های خاص فرهنگ بلاروس با گذشت زمان به دلیل روسی شدن، از دست رفته است.

  لازم به توضیح است که دولت روسیه بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی سالانه این کشور را مانند بازار اسلاویانتسکی در ویتبسک، چشمه مینسک، همایش‌های تئاتری اسلاوونیک، جشنواره ملی دروگری، هنر برای کودکان و جوانان ،مسابقه هنرهای نمایشی گروه جوانان، مشاعره‌های نیزویژ، قصر صلح  و جشنواره ملی ترانه و شعر بلاروس را برگزار می نماید.


  امنیت شهری در کشور بلاروس:

  از نظر امنیت شهری و عمومی میتوان گفت بلاروس به همراه اوکراین جزو امن ترین کشور های اروپای شرقی می باشند و مردمان این دو کشور رابطه خوبی با خارجیان و دانشجویان دارند.

  روزهای جشن های رسمی کشور بلاروس:

  1 ژانویه – سال نو، 7 ژانویه –  میلاد مسیح به تقویم ارتدکس، 8 مارس- روز جهانی زن، 15 مارس – روز قانون اساسی (در سال 1994 به تصویب رسیده است)،1 مه – ، روز همبستگی با زحمتکشان، 9 مه – روز پیروزی، 3 ژولای – روز استقلال، 25 دسامبر – میلاد مسیح به تقویم کاتولیک.