ویتنام

 
 • Vietnam  
 • درباره ویتنام :


  جمهوری سوسیالیستی ویتنام، شرقی ترین کشور در شبه جزیره هند می باشد که با جمعیتی حدود 95 میلیون نفر چهاردهمین کشور پرجمعیت دنیاست. ویتنام از سمت شمال با چین، از شمال غربی با لائوس، از جنوب غربی با کامبوج و تایلند و از سمت دریای جنوب چین با فیلیپین، مالزی و اندونزی هم مرز است. با 330 هزار کیلومتر مربع هم اندازه کشور آلمان است. این کشور جنگلی، آب و هوای مرطوب دارد.45 درصد جمعیت دین محلی خود را دارند، 17 درصد بودایی، 8 درصد مسیحی و مابقی دیگر ادیان می باشند. زبان مردم کشور ویتنامی بوده که از الفبای چینی تبعیت میکند.

  اطلاعات سیاسی اقتصادی:

  پایتخت سیاسی این کشور شهر هانوی و شهر تاریخی آن هوشیمین می باشد. از سال 2000 شروع به ایجاد روابط دیپلماتیک با دیگر کشورها کرد. از این سال به بعد رشد اقتصادی چشمگیری در ویتنام مشاهده شد. در سال 2011 بیشترین شاخص رشد اقتصادی را در بین 11 اقتصاد قوی به خود اختصاص داد. در سال 2007 به سازمان تجارت جهانی پیوست.

  تاریخچه:

  حفاری های باستان شناسی تاریخچه حضور انسان را به عصر پالئولنیک ارجاع می دهد. بقایای فسیل انسان هوموارکتوس به 500 هزار سال قبل در غار lang Song در شمال ویتنام می رسد. دندان های کشف شده مر بوط به عصر پلیستوسن می باشد. شواهد کاشت برنج و تولید برنز به 1000 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. در این دوره سلسله پادشاهی Vang Lang  پدیدار شد و بمدت 1000 سال ادامه یافت. در سال 257 قبل از میلاد آخرین پادشاه این سلسله شکست خورد.

  در سال 207 یک ژنرال چینی بنام Zhao Tuo  بر این منطقه مسلط شد. برای سده های بعدی قسمت کنونی شمال ویتنام تحت حاکمیت چین بود. در سده دهم میلادی استقلال نسبی یافت ولی در قرن 16 به حاکمیت ویتنام شمالی و جنوبی تقسیم شد.

  استقلال ویتنام در قرن 16 توسط فرانسه از بین رفت. در سال 1862 قسمت ویتنام تحت حاکمیت کامل فرانسه قرار گرفت و تاثیرات سیاسی و فرهنگی عمیقی بر این بخش نهاد.

  نخستین جنگ استقلال ویتنام در سال 1941 به رهبری هوشیمین برای جدایی از فرانسه صورت گرفت. بعد از شکست نظامی ژاپن و سقوط امپراطوری Puppet، در سال 1945 هانوی اشغال شد. در همین سال فرانسه با ویتنام وارد جنگ می شود و این جنگ از سال 1946 تا سال 1954 ادامه می یابد که منجر به شکست فرانسه و تشکیل جمهوری دموکراتیک هوشیمین ویتنام می شود.


  صنعت توریست ویتنام:

  از دهه 1990 به بعد، ویتنام مقصد پرطرفداری برای بسیاری از گردشگران شد. این امر بدلیل باز شدن فضای سیاسی در عرصه بین الملل و سرمایه گذاری کلان در این بخشد شد. در سال 2009 نزدیک به 4 میلیون گردشگر از این کشور بازدید کردند. دلایل اصلی بازدید شامل تاریخچه بسیار غنی، مناظر طبیعی بکر، غارها و همجواری با آب ذکر شده است.

  وضعیت آب و هوایی:

  ویتنام در دو منطقه‌ی آب‌و‌هوایی استوایی و معتدل قرار گرفته است. آب‌و‌هوای این کشور تحت تاثیر فصل بارانی یا مانسون است البته تعداد روزهای آفتابی در ویتنام هم قابل توجه است. میزبان بارش باران و رطوبت بالا است. نواحی نزدیک به استوا و بخش‌های کوهستانی، آب‌و‌هوای معتدل دارند.

  میانگین دمای سالانه بین ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. در هانوی، میانگین دمای هوا ۲۳ درجه، در شهر هوشی مین ۲۶ درجه و در هوئه (Hue) ۲۵ درجه است.

  در ویتنام دو فصل متمایز وجود دارد. فصل سرد سال که از نوامبر تا آوریل ادامه دارد و فصل گرم سال که از ماه مه تا اکتبر است. اختلاف دما بین این دو فصل در جنوب ویتنام تقریبا غیر قابل توجه است؛ در حدود ۳ درجه سانتی‌گراد. تفاوت قابل توجه دما در بخش‌های شمالی قابل مشاهده است. این اختلاف در این بخش از ویتنام به حدود ۱۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

  بهترین وقت سفر به ویتنام

  با توجه به آب و هوای نسبتا گرم و مرطوب ویتنام در بیشتر بخش‌های مرکزی و جنوبی بهترین زمان برای سفر از نوامبر تا مارچ خواهد بود. در این ماه‌ها بخش‌های جنوبی و مرکزی هوای خشک‌تر و خنک‌تری دارد و رطوبت نیز نسبت به ماه‌های دیگر کمتر است. برای سفر به بخش‌های شمالی فقط کافی است توجه داشته باشید که ماه‌های بسیار سرد سال مناسب نیستند.