ژاپن

 
 • Japan  
 • درباره ژاپن :


  ژاپن کشوری است آسیایی در شرقی‌ترین بخش خاور دور. کشور ژاپن مجموعه بیش از سه هزار جزیره در شرق چین، در اقیانوس آرام است که دومین اقتصاد برتر جهان را دارد. ژاپنی‌ها کشورشان را نیپون کوکو خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است. در حقیقت این کشور شرقی‌ترین کشور جهان (بدون در نظر گرفتن خاک قطب) است. این کشور با کشورهای چین، کره جنوبی و کره شمالی و روسیه از طریق اقیانوس آرام همسایه است. این کشور· کوه‌های زیادی دارد که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها آتشفشانی هستند. به عنوان نمونه کوه فوجی که بلندترین کوه این کشور است، آتشفشان است.

  آداب و رسوم غذا خوردن در ژاپن:

  آداب و رسوم غذا خوردن در ژاپن بسيار زياد و از قدمت ديرينه‌اي برخوردار است و امروزه نيز مردم ژاپن همچنان بيشتر اين آداب را به جا مي‌آورند.

  مردم ژاپن هنگام خوردن هر وعده‌ي غذايي، قبل از شروع، عبارتي را بر زبان مي‌آورند كه در واقع به معناي شكرگزاري است.

  در فرهنگ ژاپن، غذا كشيدن به مقدار زياد در بشقاب و باقي ماندن بقيه‌ي آن، كاملاً به دور از ادب و نزاكت است. همچنين، غذا بايد با دهان بسته جويده و خورده شود.

  در دست گرفتن كاسه‌ي سوپ يا برنج و نزديك كردن آن به دهان هنگام خوردن، به طوري كه غذا نريزد، كاملا قابل قبول است.

  برنج معمولاً يكي از اقلام پرمصرف موادغذايي در ژاپن به شمار مي‌آيد و اغلب به صورت ساده و يا مخلوط با مواد ديگر خورده مي‌شود. مصرف برنج در ژاپن بيش از 2000 سال قدمت دارد.

  وضیعت آب و هوایی:

  بطور کلی ژاپن دارای آب و هوایی معتدل است ولی شمال ژاپن به نسبت جنوب آن هوای خنک تری دارد. به این ترتیب که زمستانهای خیلی سرد و طولانی و تابستانهای خنکی دارد؛ برعکس جزایر جنوبی ژاپن که تابستانهای خیلی گرم و زمستانهای ملایمی دارند. ولی کلا 4 فصل مجزا در ژاپن دیده می شود. بعلاوه فصل بارندگی معمولا از اوایل ماه جون شروع می شود. در این مدت بیشتر روزها هوا ابری و بارانی می باشد و رطوبت هم درصد بالایی دارد.