وان

 
 • van  
 • درباره وان :


  وان یکی از شهرهای شرقی ترکیه است که از لحاظ مسافت به ایران و استان‌های شمال غرب کشور نزدیک است.  وان شهری تاریخی است و چندین جاذبه‌های گردشگری و تاریخی دارد.

  هزینه‌های مناسب هتل و سفر به این شهر، مردم را وسوسه‌ می‌کند که هم برای خرید و هم برای تفریح به آن سفر کنند.

  شهر وان یکی از شهرهای مذهبی ترکیه است و مردم آن مسلمان و سنی بوده و بسیار به اصول مذهبی خود پای‌بند هستند. بیشتر جمعیت زنان آن محجبه بوده و با حجاب کامل در انظار عمومی حاضر می‌شوند.

  غنی‌ترین و مشهورترین صبحانه‌‌ی ترکیه متعلق به شهر وان است. گربه‌های وان هم شهرت جهانی دارند و از جاذبه‌های اصلی گردشگری این شهر محسوب می‌شوند.

  وضعیت آب و هوایی وان:

  آب و هوای شهر وان قاره‌ای بوده و زمستان‌های بسیار سرد و پربرفی دارد اما در تابستان هوا خشک و گرم است. بارش باران عمدتا در فصل بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. در سامانه‌ی طبقه بندی «کوپن» وان در زیرگروه مناطق تابستان گرم و خشک آب و هوای مرطوب قاره‌ای قرار گرفته است. کمترین دمای هوایی که تاکنون در این شهر ثبت شده است، ۴۶/۴ـ درجه‌ی سانتی‌گراد است که در نهم ژانویه‌ی سال ۱۹۹۰ به ثبت رسیده است.

  بهترین زمان سفر:

  از آنجایی که شهر وان به مرز ایران نزدیک است، این شهر در آخر هفته و ایام تعطیل در طول سال پر از مسافر و گردشگر است. ایرانیان نیز بخش عظیمی از این گردشگران را تشکیل می‌دهند. به‌علت شلوغی بیش از اندازه در این ایام، بهتر است از طریق آژانس‌های هواپیمایی هتل مورد نظر خود را رزرو کرده، یا در تورهای وان این آژانس‌ها ثبت نام کنید تا آنجا به مشکلی بر نخورید. بدیهی است اگر قبل از رزرو هتل به این شهر بروید، امکان دارد نتوانید جایی را پیدا کنید یا اتاقی را چند برابر گران‌تر به شما بفروشند. پس توصیه می‌شود اگر امکان دارد در ایام غیرتعطیل به وان سفر کرده و هتل را از طریق آژانس‌های هواپیمایی رزرو کنید چون بیشتر اوقات قیمت آژانس‌ها کمتر از قیمتی است که خود هتل به مسافران می‌فروشد.

  توصیه‌هایی برای صرفه جویی در هزینه‌ها:

  1.مسیرهای کوتاه را پیاده بروید

  2.از ساندویچ‌های ترک (دونر کباب) خوشمزه‌ بخورید.

  3.با تورهای آژانس‌های مسافرتی به این سفر بروید

  4.با اتوبوس یا مینی بوس به جاهای دیدنی و تاریخی شهر بروید

  5.در کنسرت‌های رایگان شرکت کنید

  6.حتما باقلوا و چای و قهوه ترکیه رو امتحان کنید.

  اطلاعات ضروری:

  اختلاف ساعت با ایران: در نیمسال اول سال ۱٫۵ - و در نیمسال دوم سال ۰٫۵ -

  زبان رسمی: ترکی استانبولی

  واحد پول: لیر ترکیه

  نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دوشاخه‌ی نوع C/F)

  کد کشور: ۹۰++

  کد شهر: ۴۳۲

  شماره‌های اضطراری:

  آتش‌نشانی: ۱۱۰

  آمبولانس: ۱۱۲

  پلیس: ۱۵۵

  شماره دفتر اطلاعات گردشگری: ۱۷۰

  جهت رانندگی: راست

  فرودگاه بین المللی: ندارد