قونیه

 
 • Konya  
 • درباره قونیه :  شهر قونیه یکی از مشهورترین و تاریخی‌ترین شهرهای ترکیه و منطقه است که به واسطه‌ی قدمت خود و حضور شخصیت برجسته‌ای همچون «جلال‌الدین محمد بلخی» معروف به «مولانا» بسیار مورد توجه عرفا، شعردوستان و علاقه‌مندان فرهنگ عرفانی بوده و به همین سبب زائران و گردشگران بسیاری را از سرتاسر جهان پذیرا می‌شود.

  شهر قونیه در منطقه آناتولی مرکزی، یکی از شهرهای مهم ترکیه از لحاظ صنعتی و اقتصادی و نیز گردشگری محسوب می‌شود، گرچه با نام «مولانا جلال‌الدین محمد بلخی» شاعر  و عارف بزرگ فارسی‌زبان گره خورده است. قونیه از جمله شهرهای تاریخی ترکیه است که فرهنگ مشرق زمین را در خود حفظ کرده و مردم آن دیدگاههای مذهبی و اسلامی عمیقی دارند و به همین دلیل پوشش افراد در این شهر بسیار مورد توجه مردم است.

  غذا و رستوران در قونیه:

  در منطقه آناتولی مرکزی که شهر قونیه نیز در آنجا واقع شده و در طول تاریخ بسیار پراهمیت بوده است، اقوام و حکومت‌های مختلفی از جمله یونانی‌ها، رومی‌ها، سلجوقیان و امپراطوری بیزانس ساکن بوده‌اند. به همین دلیل سنت آشپزی این شهر تحت تاثیر فرهنگ‌های مختلفی قرار گرفته و بسیار غنی و متنوع شده است.

  البته آداب و رسوم غذاخوری مردمان این ناحیه  کمی متفاوت از دیگر نقاط کشور است، مثلا خوردن دسر در تمامی مناطق بعد غذای اصلی صورت می‌گیرد ولی در شهر قونیه قبل ازغذای اصلی سرو می‌شود! همچنین سوپ بامیه یکی از غذاهای سنتی این شهر است که در آخر غذاها سرو می‌شود چراکه خاصیت هضم‌کنندگی بسیاری دارد.

  ماده‌ی اولیه‌ی اصلی مورد استفاده در غذای مردم این شهر آرد سفید است. البته علاوه بر مصرف بالای نان در غذاهای خود از خمیر و غذاهای خمیردار، بسیار استفاده می‌کنند.

  آب و هوای قونیه:

  قونیه دارای آب و هوای خاص مدیترانه ای با تابستان های آفتابی و زمستانهای معتدل است.از اواسط ماه فروردین تا آبان ( آوریل، نوامبر ) دمای هوا در تابستان 28 درجه سانتیگراد و دمای آب 27 درجه سانتیگراد است.

  آب و هوای قونیه با تغییرات کم فصلی، معتدل و گرم بشمار میرود. دمای هوای زمستان بندرت از 5 درجهسانتی گراد پایین می آید . بارانهای موسمی و طوفانهای ناگهانی از ویژگیهای زمستان و بهار قونیه بوده است.

  گردش در قونیه:

  برای گردش در داخل شهر قونیه از وسیله‌های بسیاری همچون اتوبوس، مینی‌بوس( دولموش)، تاکسی و تراموا می‌توان استفاده کرد. البته این شهر یک مزیت دیگر برای گردشگران نیز دارد و آن اینکه تمامی مراکز توریستی و دیدنی آن در مرکز شهر متمرکز شده‌اند و با پای پیاده براحتی می‌توانید از تمامی آنها دیدن کنید.

  برخی از جاذبه های گردشگری قونیه عبارتند از:

  كلیسترا - گوك بورت ، باغهای مرام ، تربت و مسجد شمس تبریزی ، مسجد علاءالدین ، موزه آتاتورك ، موزه باستان‌شناسی ، موزه اینچه مناره ، موزه مولانا و ...