کلمبو

 
 • Colombo  
 • درباره کلمبو :


  کلمبو بزرگ ‌ترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا است. ابن بطوطه ، جهانگرد معروف ، در قرن چهاردهم از جزیره سریلانکا دیدن کرده بود که با نام کلانپو از این بندر یاد کرده است. جهانگردان پرتغالی در قرن شانزدهم میلادی پا به جزیره سریلانکا گذاشتند و نیروهای هلندی در قرن هفدهم و نیروهای بریتانیایی در اواخر قرن هجدهم کلمبو را تسخیر کردند. نام «کلمبو» ، نخستین بار در سال ۱۵۰۵ میلادی توسط پرتغالی‌ها مطرح شد. باور بر این است که کلمبو از نام سنتی سینهالی کولون توته (Kolon thota) به معنی درگاه رود کلانی ریشه گرفته است.

  به بخش مرکزی شهر همچنان «فورت» گفته می شود هر چند که بقایای قلعه های استعماری سال هاست که از بین رفته و یا به ساختمان های جدیدتر تبدیل شده است. اینجا بناهای استعماری زیادی مثل ساختمان نئوکلاسیک قدیمی پارلمان، خانه رئیس جمهوری عصر ویکتوریا و فروشگاه آجری مجلل قرن ۱۹ وجود دارد.

  کلمبو یک شهر جهان وطنی است؛ طیف گسترده ای از مذاهب و فرهنگ ها در این شهر آزادانه در کنار یکدیگر زندگی می کنند؛ مسجد، کلیساها و معابد در شهر بسیار است. این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای سریلانکا، یک شهر پر جنب و جوش و پویاست که تلاش دارد جلوه مدرن خود را به مردم دنیا نشان دهد.

  جاده های شهر تنگ و دوطرفه هستند و دیدن سه چرخه هایی است که به آن ها توک توک می گویند از صحنه های معمول خیابان هاست. توک توک ها ارزان ترین و بهترین راه برای رفتن به مسافت های نزدیک است و برای قیمت کرایه آن هم می توانید با راننده چانه برنید.

  آب و هوای کلمبو:

  کلمبو شهری است که در تمام طول سال می توانید از آن بازدید کنید. البته به غیر از تیر تا ابتدای شهریور که بادهای موسمی سنگین می وزند. بین ماه های بهمن تا فروردین هوای کلمبو عمدتا آفتابی است و جشنواره های گردشگری بسیاری هم در شهر برپاست.

  اردیبهشت تا آبان فصل باران های موسمی است. از اواسط شهریور آب و هوای کلمبو بسیار مطبوع است و شما می توانید از زیبایی های طبیعی این شهر بهره ببرید. اگر به دنبال خورشید هستید، آب و هوای گرم و مرطوب از آذر در کلمبو جاری است. البته گرمای هوا در این فصل چندان آزاردهنده نخواهد بود.

  غذای کلمبو:

  نوع مزه ها و انوع غذاها تو این شهر فوق العاده زیاد هستن و انواع رد پای آشپزی های مردم هندی رو بریتانیایی رو میتونین تو غذاها به راحتی تشخیص بدین. پرطرفدار ترین غذاها در شهر کلمبو غذاهای دریاییه که محبوبیت خاصی در بین مردم این شهر دارن. از خوراکی های دیگه ی محبوب در کلمبو خرما، شیره قند، شیره نارگیل و دارچین هست که در تمام مناطق این شهر به وفور یافت مشه.کافه هی شهر کلمبو همگی فضاهای فوق العاده زیبا و لوکسی دارن که میل نوشیدنی های خوشمزه و یا غذاهاییکه تو کافه رستورن های این شهر براتون آماده میکنن قطعا میتونن خستگی میان روزیتون رو از تن بیرون کنن.

  خرید در کلمبو:

  در شهر کلمپو هم مراکز خرید لوکس با کالاهایی گران قیمت دیده می‌شود و هم بازارهای محلی و دستفروش‌ها که معمولا گردشگران اجناس بازارهای محلی و دستفروش‌ها را به دلیل ارزان‌تر بودن و تنوع صنایع دستی ترجیح می‌دهند. ظروف قدیمی سرامیکی، عتیقه جات، لباس‌های پارچه‌ای، جواهرات با سنگ‌های زیبا، صنایع دستی شامل عروسک‌های چوبی و پارچه ای در میان دستفروش‌ها زیاد دیده می‌شود.

  پتاه که منطقه بازار شهر کلمبو است در نزدیکی دژ این شهر قرار گرفته و مغازه‌های بسیاری در آن قرار دارند. داشتن انواع مختلفی از صنایع دستی مورد علاقه گردشگران، باعث شده این محل به یکی از توریستی‌ترین نقاط شهر کلمبو تبدیل شود.

  برخی از جاذبه های گردشگری کلمبو عبارتند از:

  قلعه Galle ، پرورشگاه فیل Anuradhapura ، صخره سیگیریا ، رودخانه مادو ، مزرعه لاک‌پشت‌ها ، بازار پتا و ...