ایروان

 
 • Yerevan  
 • درباره ایروان :


  ایروان شهری کوهستانی در دامنه‌ی کوه آرارات و در آغوش روخانه‌ی هزاردان با خیابان‌هایی تماشایی است. مجسمه‌های چشم‌نواز و کافه‌های روباز آنقدر در گوشه‌های شهر فراوان‌اند که اگر این دو را از ایروان بگیریم تقریباً خالی می‌شود.

  روزها دیدنی‌هایی مثل مجسمه‌ی مادر ارمنستان، یادمان نسل‌کشی ارامنه، موزه‌ی باستان‌شناسی اربونی و موزه‌ی تاریخ ارمنستان را ببینید و شب‌ها در میدان هراپاراگ جا خوش کنید و از رقص فواره‌هایش با موزیک کلاسیک لذت ببرید. البته تالار اپرا هم از پاتوق‌های محبوب شهر است و اطرافش هم کافه‌های خیابانی پر از محلی‌های خوشحال. برای خرید هم خیابان شمالی و خیابان آبوویان را دارید که بهشت برندهای اروپایی‌اند و هم یکشنبه‌بازار ورنیساژ پر از قهوه‌جوش مسی جزوه، تخته‌نرد دست‌ساز و قالی‌های دست‌باف خیره‌کننده.

  آب و هوای ایروان: پایتخت ایروان آب و هوایی کوهستانی با رطوبت پایین و تابستان‌های گرم و زمستان‌های خیلی سرد دارد. بهترین زمان سفر، از اردیبهشت تا پایان تابستان است؛ مگر این‌که به هوای اسکی قصد سفر داشته باشید که از ابتدای زمستان تا اواخر فروردین امکانش وجود دارد.

  غذای ایروان: غذاهای ایروان معمولا به پر گوشت بودن معروف‌اند؛ از آنجایی که مردم ارمنستان از گذشته‌های خیلی دور، دامداری و پرورش حیوان انجام می‌دادند، برای طبخ غذاهایشان هم زیاد از گوشت استفاده می‌کنند. یکی دیگر از عادت‌های پخت غذا در ایروان، استفاده از تنور و طبخ غذا روی زغال است که رسمی‌ست که از گذشته‌ها بین مردم رواج داشته و هنوز هم ادامه دارد. مردم ارمنستان گاهی گوشت‌ها را آب‌پز می‌کنند، بعد سرخ می‌کنند و بعد هم داخل تنور قرار می‌دهند.

  شاید مراحل پخت غذا در ایروان کمی طولانی‌تر از همیشه باشد، اما طعم خوب و بی‌نظیر غذاها، همه‌چیز را جبران می‌کند.از میان غذاهای ارمنی هم چالاقاش و آجاراکان را امتحان کنید. البته انواع کباب‌های ایرانی، قفقازی و گرجی هم می‌توانید نوش جان کنید.

  برخی جاذبه های گردشگری ایروان عبارتند از:

  هزار پله ، باغ وحش ملی ، مرکز خرید دالما ، کلیسای هریپسیمه ، کلیسای اچمیادزین ، دریاچه سوان ، دره گل ها ، کلیسای گغارت و ...