آنکارا

 
 • Ankara  
 • درباره آنکارا :


  استان آنکارا، یکی از مهم‌ترین استان‌های ترکیه است که پایتخت این کشور در آن قرار دارد. این استان زیبا در دشت‌های آناتولی مرکزی قرار دارد. جنگل‌های کوهستانی در شمال این دشت و دشت خشک قونیه در جنوب دیده می‌شود. دشت آناتولی مرکزی که محل قرارگیری استان آنکارا است، به‌وسیله رودخانه‌های قیزیل ایرماق و ساکاریا آبیاری می‌شود.

  تمدن‌های زیادی ازجمله فریژی ها، لیدی ها، ایرانیان و رومی‌ها مدتی در این منطقه حکومت کردند. در دوران حکومت رومیان، آنکارا یکی از مهم‌ترین مراکز حکومت بیزانس بود. در سال ۱۹۲۳ آنکارا به‌عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شد.

  بیش از ۵۰ درصد از زمین‌های استان، برای کارهای کشاورزی استفاده می‌شود،۲۸ درصد از اراضی را جنگل‌ها تشکیل می‌دهند و ۱۰ درصد را هم چراگاه‌ها به خود اختصاص داده‌اند. مرتفع‌ترین نقطه استان آنکارا، «کوه ایشیک داغی» است که ارتفاعی برابر با ۲/۰۱۵ دارد.

  استان آنکارا از شما به استان‌های چانکیری و بولو و از غرب به استان اسکی شهر، از شرق به استان کرشهیر محدود می‌شود. از شهرهای آنکارا باید به آنکارا، پولاتلی، بی‌پازاری، شرفلی قوچ‌حصار، هیمنه، ناللی‌حان، قزلچه‌ حمام اشاره کرد.

  آب‌وهوای استان آنکارا، در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و برفی است. شمال استان مرطوب‌تر و جنوب آن خشک‌تر است. بارش بیشتر در طول بهار و پاییز رخ می‌دهد.

  آنکارا دریکی از خشک‌ترین نقاط کشور ترکیه قرار دارد ولی با این تفاسیر امروز یکی از سرسبزترین شهرهای این کشور است بسیاری از گردشگران برای بازدید از این شهر زیبا به ترکیه سفر می‌کنند.

  از دیدنی‌های شهر و استان آنکارا می‌توان به مسجد کجاتپه، برج آتاکوله، آنیت کبیر، منطقه تاریخی اولوس، معبد آگوستوس، موزه فرهنگ و تئاتر رومی آنکارا اشاره کرد.